Agenda and draft minutes

Annual Meeting, Council
Tuesday, 21st May, 2019 7.00 pm

Venue: The Town Hall, The Parade, Epsom

Contact: Democratic Services, tel: 01372 732122  Email: democraticservices@epsom-ewell.gov.uk

Items
No. Item

1.

To Elect the Mayor

Minutes:

It was proposed by Councillor Eber Kington, seconded by Councillor Hannah Dalton and resolved by the Council:

That Councillor John Beckett be elected Mayor for the Municipal Year 2019/20

 

2.

To elect the Deputy Mayor

a)            Vote of Thanks to the retiring Mayor

b)            Presentation of badge to the retiring Mayor and gift to the Mayoress

c)            Retiring Mayor’s retiring address

The retiring Mayor will vacate the Chair and, with the consent of the Council, she will leave the Chamber with the Dias Party and the Deputy Mayor and Deputy Mayoress elect

On returning to the Chamber, the newly elected Mayor will take the Chair

e)            Declaration of Acceptance of Office by the newly elected Mayor and Deputy Mayor

Minutes:

It was proposed by Councillor Clive Woodbridge, seconded by Councillor Clive Smitheram and resolved by the Council:

That Councillor Humphrey Reynolds be elected Deputy Mayor for the Municipal Year 2019/20.

3.

Vote of thanks

Minutes:

It was proposed by Councillor Clive Woodbridge that a vote of thanks be recorded to the Outgoing Mayor, Councillor Neil Dallen. Accordingly, it was resolved:

That the Council place on record its high appreciation of the excellent and devoted service rendered by Neil Dallen during his term of office as Mayor.

 

4.

Outgoing Mayor's Badge and Outgoing Mayoress' Badge

Minutes:

The Chief Executive, on behalf of Members of the Council, presented a Badge of Office to Councillor Neil Dallen in recognition of his services to the Office of Mayor and the Council’s Badge to Mrs Ann Dallen in recognition of her services as Mayoress. The gifts were acknowledged by Councillor Neil Dallen who spoke of his privilege and pleasure to have been Mayor of the Borough, thanking all who had helped him during his term of office.

(The retiring Mayor, Councillor Neil Dallen, thereupon vacated the Chair and the newly elected Mayor, Councillor John Beckett, took the Chair)

5.

Declarations of Acceptance of Office

Minutes:

Councillor John Beckett and Councillor Humphrey Reynolds made and subscribed the Declaration of Acceptance of Office as Mayor and Deputy Mayor respectively.

The Mayor spoke in acknowledgement of his election, announcing that he had selected the three following local organisations to help as his chosen charities:

·                     MND (Motor Neurone Disease) Association;

·                     Epsom & Ewell PHAB (Physically Disabled and Able Bodied club);

·                     Alzheimer’s Society.

6.

Declarations of Interest

To receive declarations of the existence and nature of any Disclosable Pecuniary Interests from Members in respect of any item to be considered at the meeting.

Minutes:

No declarations of interest were made by Councillors regarding items on the agenda.

7.

Minutes pdf icon PDF 105 KB

To confirm the Minutes of the Meeting of the Council held on 30 April 2019


Minutes:

The Minutes of the meeting of the Council held on 30 April 2019 were agreed as a true record and signed by the Mayor.

8.

Epsom and Ewell Borough Council's Constitution pdf icon PDF 85 KB

The purpose of this report is to seek the Council’s approval of the Constitution.

 

Minutes:

The Council received a report seeking approval of the Constitution.

Following consideration, it was resolved:

(1)          That the Council approved the Constitution.

 

9.

Constitution of, allocation of seats on and appointment of Committees, Sub Committees and Advisory Panels; Appointment of Chairmen and Vice Chairmen pdf icon PDF 101 KB

To seek approval of the allocation of seats on Committees and Advisory Panels; the appointments to Committees and Advisory Panels and the appointment of Chairmen and Vice-Chairmen.

Additional documents:

Minutes:

The Council considered a report seeking approval of the allocation of seats on Committees and Advisory Panels; the appointments to Committees and Advisory Panels and the appointment of Chairmen and Vice-Chairmen for the 2019/20 Municipal Year.

Following consideration, it was resolved:

That the Council:

(1)      Noted that for the purposes of Regulations made under the Local Government and Housing Act 1989, Members of the Council had formed themselves into Political Groups with the numbers of Members as shown in the report, and that under those Regulations, the sizes of the Groups were used as the basis for determining Group entitlements to seats on relevant Committees, and agreed the allocation of seats as set out in paragraphs 3 and 4 of the report in order to comply with the political balance regulations requiring seats to be allocated proportionately to the political groups represented on Council;

(2)      To allocate seats on the Committees and Advisory Panels in accordance with the wishes of the political groups and appoint Chairmen and Vice Chairmen in light of the nominations received as set out below:

Planning Committee (13): Clive Woodbridge (Chairman), Monica Coleman (Vice Chairman), Nigel Collin, Lucie Dallen, Neil Dallen, Previn Jagutpal, Colin Keane, Jan Mason, Deborah Monksfield, Steven McCormick, Peter O’Donovan, David Reeve, Humphrey Reynolds.

Community and Wellbeing Committee (10): Barry Nash (Chairman), Hannah Dalton (Vice Chairman), Kate Chinn, Christine Cleveland, Bernice Froud, Luke Giles, Christine Howells, Julie Morris, Phil Neale, Peter Webb.

Environment & Safe Communities Committee (10): Neil Dallen (Chairman), Alex Coley (Vice Chairman), Steve Bridger, Lucie Dallen, Chris Frost, Rob Geleit, Steven McCormick, Julie Morris, Peter O’Donovan, Chris Webb.

Licensing and Planning Policy Committee (10): David Reeve (Chairman), Clive Woodbridge (Vice Chairman), Monica Coleman, Lucie Dallen, Neil Dallen, Chris Frost, Liz Frost, Rob Geleit, Julie Morris, Humphrey Reynolds.

Licensing Sub Committee Pool: Neil Dallen, Rob Geleit, Previn Jagutpal, Julie Morris, Phil Neale, Peter O’Donovan, David Reeve, Humphrey Reynolds.

Strategy and Resources Committee (10): Eber Kington (Chairman), Clive Smitheram (Vice Chairman), Arthur Abdulin, Steve Bridger, Kate Chinn, Nigel Collin, Hannah Dalton, David Gulland, Colin Keane, Barry Nash.

Shareholder Sub-Committee: Membership of the Shareholder Sub-Committee is appointed by the Strategy and Resources Committee.

Audit, Crime & Disorder and Scrutiny Committee (10): Steve Bridger (Chairman), Alex Coley (Vice Chairman), Nigel Collin, Liz Frost, Rob Geleit, Steven McCormick, David Gulland, Phil Neale, Humphrey Reynolds, Alan Sursham.

Standards Committee (9): Liz Frost (Chairman), Hannah Dalton (Vice Chairman), Kate Chinn, Robert Foote, Eber Kington, David Reeve, Guy Robbins, Chris Webb, Peter Webb.

Financial Policy Panel (8): Eber Kington (Chairman), Kate Chinn, Nigel Colin, Neil Dallen, David Gulland, Colin Keane, Barry Nash, Clive Smitheram.

Health Liaison Panel (7): Liz Frost (Chairman), Christine Cleveland, Nigel Collin, Hannah Dalton, Bernice Froud, Deborah Monksfield, Guy Robbins.

Human Resources Panel (6): Peter Webb (Chairman), Christine Cleveland, Alex Coley, Robert Foote, Colin Keane, Guy Robbins.

Nonsuch  ...  view the full minutes text for item 9.

10.

Representation on External Bodies and Nominations to External Bodies as a Representative of the Surrey Leaders' Group pdf icon PDF 98 KB

This report seeks appointments to representation on external bodies and nominations to external bodies as a representative of the Surrey Leaders’ Group.

 

Additional documents:

Minutes:

The Council received a report seeking appointments to representation on external bodies and nominations to external bodies as a representative of the Surrey Leaders’ Group.

Following consideration, it was resolved:

That the Council:

(1)      Appointed representatives to the external bodies as follows;

 

No.

Body on which Represented

Responsible Policy Committee

No of Reps

Proposed Representative (s)

1.

Age Concern (Epsom and Ewell) – General Committee

C & W

2

Councillor Barry Nash

 

Councillor Guy Robbins

 

2.

Committee of Management of Local Citizens Advice Bureau

C & W

2

Councillor Liz Frost

 

Councillor Previn Jagutpal

 

3.

Epsom & Ewell Local Committee

 

NOTE: Returning Members will have 28 days to confirm that their register of pecuniary interestspreviously submitted to County Council remains current.  Newly appointed members will have 28 days to complete a registration form (to be provided following appointment).

 

S & R

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ 5

subs

Councillor Steve Bridger

 

Councillor Nigel Collin

 

Councillor Neil Dallen

 

Councillor Debbie Monksfield

 

Councillor Humphrey Reynolds

 

 

Councillor Arthur Abdulin

 

Councillor Kate Chinn

 

Councillor Chris Frost

 

Councillor Liz Frost

 

Councillor Phil Neale

 

4.

 

Epsom and Ewell Town Twinning Association – Management Committee

 

S & R

2

Councillor Nigel Collin

 

Councillor Clive Woodbridge

 

 

5.

Epsom Common Association

C & W

1

Councillor Steve Bridger

 

 

6.

Epsom and Walton Downs Conservators

 

(Term of Office 4 years, 2019 - 2023)

 

C & W

6

Councillor Lucie Dallen

 

Councillor Liz Frost

 

Councillor Bernice Froud

 

Councillor Jan Mason

 

Councillor Steven McCormick

 

Councillor Clive Woodbridge

 

7.

Epsom and Walton Downs Consultative Committee

 

C & W

1

Councillor Steven McCormick

8.

Epsom and Walton Downs Training Grounds Management Board

 

C & W

2

Councillor Neil Dallen

9.

Ewell Parochial Trusts

C & W

3

Councillor Humphrey Reynolds

 

Councillor Clive Woodbridge

 

10.

Friends of Epsom and Ewell Parks

C & W

1

Councillor Steven McCormick

 

 

11.

Local Government Association

S & R

1

Councillor Clive Woodbridge

 

13.

South East England Councils (SEEC)

 

S & R

1

 

+Sub

 

Councillor Clive Woodbridge

 

Councillor Clive Smitheram

14.

 

Central Surrey Community Action (formerly Voluntary Action Mid-Surrey)

 

C &W

1

Councillor Peter Webb

(2)      Appointed the Member Champions listed below:

 

 

 

Role

Champion (s)

Armed Forces

To raise awareness of the profile and needs of the Armed Forces community (serving personnel, both regular and reserve, their families and veterans), within the Council and the Borough with particular reference to the Council’s obligations undertaken through the Armed Forces Covenant and the Community Covenant.

Councillor Steven McCormick

Mental Health

To increase awareness of mental health in the borough and to promote good mental wellbeing.

Councillor Hannah Dalton

 

 

Cycling

To increase awareness of the benefits of cycling and promote cycling in the interests residents, visitors and business users in the Borough.

Councillor Steven McCormick

 

Councillor Previn Jagutpal

 

 

(3)      Noted that the appointment of Borough members who were nominated as substitutes on Surrey County Council’s Local Committee would be subject to a decision by the Local Committee in June as to whether it wished to have substitute members;

(4)      Delegated to the Chief Executive, in consultation with the Chairman of the Strategy and Resources Committee, the  ...  view the full minutes text for item 10.

11.

Calendar of Meetings 2019-2020 pdf icon PDF 83 KB

To approve a programme of ordinary meetings of the Council for the year.

 

Additional documents:

Minutes:

The Council received a report requesting it to approve a programme of ordinary meetings of the Council for the year.

Following consideration, it was resolved:

(1)          That the Council approved the programme of ordinary meetings for the year.