Agenda and draft minutes

Annual Meeting/ Mayor Making, Council - Tuesday, 18th May, 2021 7.00 pm

Venue: Main Hall, Epsom Playhouse

Contact: Democratic Services, Email: democraticservices@epsom-ewell.gov.uk  tel: 01372 732000

Items
No. Item

1.

To Elect the Mayor

Minutes:

It was proposed by Councillor Eber Kington, seconded by Councillor Guy Robbins and resolved by the Council:

That Councillor Peter O’Donovan be elected Mayor for the Municipal Year 2021/22.

2.

To elect the Deputy Mayor

a)            Vote of Thanks to the retiring Mayor

b)            Presentation of badge to the retiring Mayor and gift to the Mayoress

c)            Retiring Mayor’s retiring address

The retiring Mayor will vacate the Chair and, with the consent of the Council, will leave the Chamber with the Dias Party and the Deputy Mayor and Deputy Mayoress elect

On returning to the Chamber, the newly elected Mayor will take the Chair

e)            Declaration of Acceptance of Office by the newly elected Mayor and Deputy Mayor

Minutes:

It was proposed by Councillor Humphrey Reynolds, seconded by Councillor Eber Kington and resolved by the Council:

That Councillor Clive Woodbridge be elected Deputy Mayor for the Municipal Year 2021/22.

 

3.

Declarations of Interest

To receive declarations of the existence and nature of any Disclosable Pecuniary Interests from Members in respect of any item to be considered at the meeting.

Minutes:

No declarations of interest were made by Councillors regarding items on the agenda.

4.

Vote of thanks

Minutes:

It was proposed by Councillor Clive Woodbridge that a vote of thanks be recorded to the Outgoing Mayor, Councillor Humphrey Reynolds. Accordingly, it was resolved:

That the Council place on record its high appreciation of the excellent and devoted service rendered by Humphrey Reynolds during his term of office as Mayor.

5.

Outgoing Mayor's Badge and Outgoing Mayoress' Badge

Minutes:

The Chief Executive, on behalf of Members of the Council, presented a Badge of Office to Councillor Humphrey Reynolds as the Outgoing Mayor in recognition of his services to the Office of Mayor and the Council’s Badge to Mrs Gillian Reynolds in recognition of her services as Mayoress.

The Chief Executive, on behalf of Members of the Council, also presented a Badge of Office to Councillor John Beckett as the Former Outgoing Mayor in recognition of his services to the Office of Mayor and the Council’s Badge to Mrs Alison Beckett in recognition of her services as Mayoress.

The gifts were acknowledged in turn by Councillor John Beckett and Councillor Humphrey Reynolds who spoke of their privilege and pleasure to have been Mayor of the Borough, thanking all who had helped them during their terms of office.

(The retiring Mayor, Councillor Humphrey Reynolds, thereupon vacated the Chair and the newly elected Mayor, Councillor Peter O’Donovan, took the Chair)

6.

Declarations of Acceptance of Office

Minutes:

Councillor Peter O’Donovan and Councillor Clive Woodbridge made and subscribed the Declaration of Acceptance of Office as Mayor and Deputy Mayor respectively.

The Mayor spoke in acknowledgement of his election, announcing that he had selected the three following local organisations to help as his chosen charities:

·                     Epsom RDA

·                     Look Good Feel Better

·                     My Time for Young Carers

7.

Minutes pdf icon PDF 73 KB

To confirm the Minutes of the Meeting of the Council held on 20 April 2021.

Minutes:

The Minutes of the meeting of the Council held on 20 April 2021 were agreed as a true record and signed by the Mayor.

8.

Epsom and Ewell Borough Council's Constitution pdf icon PDF 64 KB

The purpose of this report is to seek the Council’s approval of the Constitution.

Minutes:

The Council received a report seeking approval of the Constitution.

Following consideration, it was resolved:

(1)          That the Council approved the Constitution.

9.

Appointment of Committees 2021-22 pdf icon PDF 79 KB

To note the allocation of seats on Committees and Advisory Panels, approve the appointments to Committees and Advisory Panel and the appointments of Chairmen/ Chairs and Vice Chairmen/ Vice Chairs to such.

Additional documents:

Minutes:

The Council considered a report seeking approval of the allocation of seats on Committees and Advisory Panels; the appointments to Committees and Advisory Panels and the appointment of Chairmen and Vice-Chairmen for the 2021/22 Municipal Year.

Following consideration, it was resolved with a majority vote that the Council:

(1)          Note the allocation of seats based on political balance  and proportionality;

(2)          Allocate seats on the Committees and Advisory Panels in accordance with the wishes of the political groups set out in Appendix 1 to the report and detailed below;

(3)          Appoint Chairman/Chairs and Vice Chairman/Chairs in light of the nominations received as set out in Appendix 1 to the report and detailed below.

Audit, Crime & Disorder and Scrutiny Committee (10): Steve Bridger (Chair), Nigel Collin (Vice Chair), Arthur Abdulin, Liz Frost, Rob Geleit, David Gulland, Previn Jagutpal, Phil Neale, Alan Sursham, Chris Webb.

Community and Wellbeing Committee (10): Alex Coley (Chair), Luke Giles (Vice Chair), Christine Cleveland, Bernice Froud, Debbie Monksfield, Julie Morris, Phil Neale, Guy Robbins, Clive Smitheram, Peter Webb.

Environment & Safe Communities Committee (10): Neil Dallen (Chair), John Beckett (Vice Chair), Steve Bridger, Chris Frost, Rob Geleit, Christine Howells, Lucie McIntyre, Julie Morris, Barry Nash, Humphrey Reynolds.

Planning Committee (13): Monica Coleman (Chair), Steven McCormick (Vice Chair), Kate Chinn, Nigel Collin, Neil Dallen, David Gulland, Previn Jagutpal, Jan Mason, Lucie McIntyre, Phil Neale, Humphrey Reynolds, Clive Smitheram, Clive Woodbridge.

Strategy and Resources Committee (10): Colin Keane (Chair), Hannah Dalton (Vice Chair), Kate Chinn, Bernice Froud, Robert Foote, David Gulland, Eber Kington, Lucie McIntyre, Clive Smitheram, Clive Woodbridge.

Licensing and Planning Policy Committee (10): David Reeve (Chair), Steven McCormick (Vice Chair), Steve Bridger, Monica Coleman, Neil Dallen, Chris Frost, Rob Geleit, Julie Morris, Phil Neale, Clive Woodbridge.

Licensing Sub Committee Pool: Steve Bridger, Neil Dallen, Robert Foote, Liz Frost, Rob Geleit, Steven McCormick, Julie Morris, Phil Neale, David Reeve, Clive Woodbridge.

Shareholder Sub-Committee (5): Colin Keane (Chair), Kate Chinn, Christine Cleveland, Hannah Dalton, Neil Dallen.

Standards Committee (9): Liz Frost (Chair), Alex Coley (Vice Chair), Hannah Dalton, Kate Chinn, Robert Foote, Christine Howells, Previn Jagutpal, Eber Kington, David Reeve.

Financial Policy Panel (8): Colin Keane (Chair), John Beckett, Alex Coley, Kate Chinn, Nigel Collin, Neil Dallen, Jan Mason, Clive Woodbridge.

Health Liaison Panel (7): Barry Nash (Chair), Christine Cleveland, Liz Frost, Bernice Froud, Deborah Monksfield, Chris Webb, Peter Webb.

Human Resources Panel (6): Peter Webb (Chair), Christine Cleveland, Bernice Froud, Robert Foote, Christine Howells, Guy Robbins.

Nonsuch Park Joint Management Committee (3): Kate Chinn, Chris Frost, David Reeve.

Surrey Police and Crime Panel (1): David Reeve.

10.

Representation on External Bodies pdf icon PDF 68 KB

This report seeks appointments to representation on external bodies.

Additional documents:

Minutes:

The Council received a report seeking appointments to representation on external bodies.

Following consideration, it was resolved with a majority vote:

That the Council:

(1)      Appointed representatives to the external bodies and inter authority partnerships set out in Appendix 1 to the report and detailed below;

(2)      Appointed the Member Champions set out in Appendix 1 to the report and detailed below;

(3)      Recommended the nominations of Borough Councillors as substitutes to the Epsom and Ewell Local Committee set out in Appendix 1 to the report and detailed below;

(4)      Noted the Officer/Member Working Groups appointed by Committees set out in Appendix 1 to the report and detailed below.

 

Outside bodies

Body on which Represented

Responsible Policy Committee

No of Reps

Proposed Representative (s)

Age Concern (Epsom and Ewell) – General Committee

C & W

2

Councillor Christine Cleveland

 

Councillor Guy Robbins

 

Central Surrey Community Action (formerly Voluntary Action Mid-Surrey)

 

C &W

1

Councillor Barry Nash

Committee of Management of Local Citizens Advice Bureau

C & W

2

Councillor Liz Frost

 

Councillor Nigel Collin

 

Epsom and Ewell Town Twinning Association Management Committee

 

S & R

2

Councillor Nigel Collin

 

Councillor Barry Nash

 

Epsom Common Association

C & W

1

Councillor Steve Bridger

 

 

Ewell Parochial Trusts

C & W

2

Councillor Humphrey Reynolds

 

Councillor Clive Woodbridge

 

Friends of Epsom and Ewell Parks

C & W

1

Councillor Peter Webb

 

 

Local Government Association

S & R

1

Councillor Clive Woodbridge

 

 

Joint Committees / Arrangements

Body on which Represented

Responsible Policy Committee

No of Reps

Proposed Representative (s)

Coast to Capital Joint Committee

 

 

S & R

1

Councillor Hannah Dalton

Epsom & Ewell Local Committee

 

NOTE: Returning Members will have 28 days to confirm that their register of pecuniary interestspreviously submitted to County Council remains current.  Newly appointed members will have 28 days to complete a registration form (to be provided following appointment).

 

 

S & R

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ 5

subs

Councillor Nigel Collin

 

Councillor Neil Dallen

 

Councillor Debbie Monksfield

 

Councillor Phil Neale

 

Councillor Humphrey Reynolds

 

 

 

 

 

Councillor Arthur Abdulin

 

Councillor Steve Bridger

 

Councillor Kate Chinn

 

Councillor Chris Frost

 

Councillor Peter Webb

 

Epsom and Ewell Community Safety Partnership

 

E & SC

 

1

Chair of Environment and Safe Communities Committee

Epsom and Walton Downs Conservators

 

Already appointed to a Term of Office

(4 years, 2019 – 2023)

 

C & W

6

Councillor Liz Frost

 

Councillor Bernice Froud

 

Councillor Jan Mason

 

Councillor Steven McCormick

 

Councillor Lucie McIntyre

 

Councillor Clive Woodbridge

 

Epsom and Walton Downs Consultative Committee

 

 

C & W

1

(+ Chairman of the Epsom and Walton Downs Conservators)

 

Councillor Bernice Froud

Epsom and Walton Downs Training Grounds Management Board

 

 

C & W

2

Councillor Neil Dallen

Councillor Steven McCormick

Parking and Traffic Regulations Outside London Adjudication Joint Committee (PATROL)

 

 

 

 

E & S C

1

 

 

+ Sub

 

Chair of Environment & Safe Communities Committee

 

Vice Chair of Environment & Safe Communities Committee

 

South East England Councils (SEEC)

 

S & R

1

 

+Sub

 

Councillor Hannah Dalton

 

Councillor Colin Keane

Surrey Environment Partnership (formerly Surrey Waste Partnership)

E & SC

 

1

 

Chair of Environment & Safe Communities Committee

 

Surrey Climate Change Partnership

E & SC

1

Chair  ...  view the full minutes text for item 10.

11.

Calendar of Meetings 2021-2022 pdf icon PDF 66 KB

To approve a programme of ordinary meetings of the Council for the year.

Additional documents:

Minutes:

The Council received a report requesting it to approve a programme of ordinary meetings of the Council for the year.

Following consideration, it was resolved with a majority vote:

(1)          That the Council approved the programme of ordinary meetings for the year.