To appointment representatives on external bodies and note the delegation of nominations (if any) to external bodies as a representative of the Surrey Leaders’ Group to the Chief Executive and Chairman of Strategy and Resources Committee
Minutes:
The Council received and considered a report that sought appointments as representatives on external bodies and nominations to external bodies as a representative of Surrey Leaders’ Group.
The report highlighted that no substitutes were permitted for Borough/District Council co-opted members of Local Committees unless a Local Committee agreed otherwise at its first meeting following the Annual Meeting (and in relation to all Local Committee meetings to be held until May 2018) that substitutes could be appointed.
The report further highlighted that the Borough Council was requested annually to make nominations to a variety of external bodies as Surrey Leaders’ Group (SLG) representatives. Nominations, which were made by all constituent authorities, were subsequently determined by SLG at its annual meeting. It did not necessarily follow, therefore, that a nominee of this Council would be appointed to the body concerned.
Appointments were usually for three years. There were five positions to be filled this year. These were: the High Sheriff’s Award (one position for three years); SCC Pension Fund Board (two appointments for three years); South East Reserve Forces’ & Cadets’ Association (one positions for three years); Active Surrey Sports Partner Forum (one position for three years) and Surrey Civilian Military Partnership Board (two appointments for three years).
The deadline for receipt of nominations by the SLG was Friday 25 May 2018 and it was therefore proposed that, should more than one candidate, if any, be put forward, authority be delegated to the Chief Executive, in consultation with the Chairman of the Strategy and Resources Committee, to nominate a councillor to the vacancies advised by the Surrey Leaders’ Group.
Should any nominations be forthcoming, the successful nominee would also need to complete the appropriate nomination form and return it to the Democratic Services Manager by Thursday 24 May 2018 at the very latest.
Accordingly, it was
RESOLVED
(1) That the persons referred to below be appointed as representatives of the Council upon the respective bodies against which their names appear, such persons to hold office until the Annual Meeting of the Council in May 2018 unless otherwise stated:
(-) indicates Responsible Policy Committee to which the External Body is linked, e.g. E-Environment, CW-Community & Wellbeing, SR -Strategy and Resources
No. |
Body on which Represented |
(-) |
No of Reps |
Representative (s) Appointed |
1. |
Age Concern (Epsom and Ewell) – General Committee |
CW |
2 |
Councillor Guy Robbins
Councillor Jean Steer
|
2. |
Committee of Management of Local Citizens Advice Bureau |
CW |
2 |
Councillor Tony Axelrod
Councillor Liz Frost
|
4. |
Epsom & Ewell Local Committee
NOTE: Returning co-opted Members will have 28 days to confirm that their register of pecuniary interests previously submitted to County Council remains current. Newly appointed members will have 28 days to complete a registration form (to be provided later in May)
|
S & R |
5
+ 5 subs |
Councillor Michael Arthur
Councillor Richard Baker
Councillor Kate Chinn
Councillor Hannah Dalton
Councillor Mike Teasdale
Councillor Rekha Bansil
Councillor Steve Bridger
Councillor Chris Frost
Councillor Vince Romagnuolo
Councillor Clive Woodbridge
|
6.
|
Epsom and Ewell Town Twinning Association – Management Committee
|
S & R |
2 |
Councillor Liz Frost
Councillor Clive Woodbridge
|
7. |
Epsom Common Association
|
CW |
1 |
Councillor Steve Bridger
|
8. |
Epsom and Walton Downs Conservators
|
CW |
6 |
(4 year appointment to 2019)
Councillor Rekha Bansil
Councillor Lucie Dallen
Councillor Liz Frost
Councillor Robert Foote
Councillor Jan Mason
Councillor Clive Woodbridge
|
9. |
Epsom and Walton Downs Consultative Committee
|
CW |
2 |
Chairman of Epsom and Walton Downs Conservators
Councillor Jean Steer
|
10. |
Epsom and Walton Downs Training Grounds Management Board |
CW |
3 |
Chairman of Epsom and Walton Downs Conservators
and
Councillor Lucie Dallen
Councillor Jean Steer
|
12. |
Ewell Parochial Trusts |
CW |
3 |
Councillor Michael Arthur
Councillor Humphrey Reynolds
Councillor Clive Woodbridge
|
13. |
Friends of Epsom and Ewell Parks |
CW |
1 |
Chairman of Community & Wellbeing Committee
|
14. |
Local Government Association |
S & R |
1 |
Councillor Clive Woodbridge
|
15.
|
Relate Mid- Surrey
|
CW |
1 |
Councillor Rekha Bansil |
18. |
South East England Councils (SEEC)
|
S & R |
1 |
Councillor Clive Woodbridge
|
23.
|
Voluntary Action Mid-Surrey
|
CW |
1 |
Councillor Peter Webb |
(2) To note that the appointment of Borough members who are nominated as substitutes on Surrey County Council’s Local Committee will be subject to a decision by the Local Committee in June as to whether it wished to have substitute members;
(3) To delegate to the Chief Executive, in consultation with the Chairman of the Strategy and Resources Committee, the nomination of a councillor to the vacancies advised by the Surrey Leaders’ Group should more than one candidate be put forward in relation to a particular vacancy;
(4) To Note the various Officer/Member Working Groups appointed by Committees or inter-authority partnerships upon which the Council had representation as set out below:
No. |
Body on which Represented |
(-) |
No of Reps |
Representative (s) |
1. |
Capital Member Group
|
S & R |
5
|
Chairman of Strategy and Resources Committee
Councillor John Beckett
Councillor Omer KoKou- Tchri
Councillor Barry Nash
Councillor Clive Smitheram
|
2. |
Investment Property Group
|
S & R |
2 |
Chairman of Strategy and Resources Committee
Vice Chairman of Strategy and Resources Committee
|
3. |
Joint Infrastructure Group
(Note: membership fixed for two years until June 2019)
|
S & R |
3 |
Chairman of Strategy and Resources Committee
Councillor Barry Nash
Councillor Rekha Bansil
|
4. |
CIL Panel |
S & R |
3
+ sub |
Chairman of Strategy and Resources Committee
Chairman of Community & Wellbeing Committee
Councillor Hannah Dalton
Councillor Tony Axelrod (Sub)
|
5. |
Car Park Working Group
|
E |
5 |
Councillor Michael Arthur
Councillor John Beckett
Councillor Neil Dallen
Councillor Rob Geleit
Councillor Jane Race
|
6. |
Surrey Energy & Sustainability Partnership
|
E |
1 |
Chairman of Environment Committee
|
7. |
Surrey Waste Partnership
|
E
|
1
|
Chairman of Environment Committee |
8. |
Surrey Countryside Partnerships Board
|
C & W |
2 |
Chairman of Community and Wellbeing Committee
Councillor Jan Mason
|
Supporting documents: